Add Me!Close Menu Navigation

Virtuální-server.info přináší novinky ze světa virtualizace. Oblastí našeho zájmu jsou technologie XEN, XenServer, VMware, MS Hyper-V, Linux-VServer, Virtuozzo a OpenVZ.

Add Me!Kategorie

Jak přesunout weby z klasických hostingů na VPS?

vps

Pokud Vás trápí myšlenka, že nevíte jak na to, nemusíte se dál strachovat, protože je to velice jednoduché a přinese to mnoho výhod.

Zřizovat všechny FTP účty, databáze a emailové schránky z jednoho místa pro všechny Vaše weby a platit jen jednu částku za hosting je lákavé, co myslíte? Navíc u dobrých hostingů máte garantovaný výkon, vlastní diskový prostor a přidělenou operační paměť. Na trhu se vyskytují i „multihostingy“ umožňující mít více webů s různými doménami pod jedním hostingem, ovšem mohou mít skrytá omezení. Například nelze vytvářet libovolné emailové schránky k různým doménám, ale pouze k jedné.

Následující krátký postup předpokládá že na serveru již máte předinstalovaný Apache, MySQL, PHP a další služby. Pokud toto předinstalované nemáte, tak máte daleko větší starosti, než jak přesunout web.

  1. Pokud tedy máte pořízený VPS, aktivujte si domény, které budete provozovat. Tím nic nezkazíte, ani když ještě web běží na starém hostingu. Založte si u domén služby které budete potřebovat (FTP, MySQL, E-maily,…). Předpokládejme že toto stačí naklikat v pohodlné administraci virtuálního serveru. Pokud takovou administraci k dispozici nemáte musíte si založit VirtualHost v Apachi, a podle potřeby volitelně další služby.
  2. Exportujte starou databázi a importujte ji do nově vytvořené databáze pod Vaši aktivovanou doménou. Doporučuji při přenosu zachovat stejný název databáze, vyhnete se zbytečným problémům. Vhodným pomocníkem může být SQLyog, Adminer nebo utilita mysqldump. Pokud provozujete aplikaci, která data často mění budete to muset udělat s výpadkem… po importu databáze můžete běžící aplikaci na hostingu napojit na nově aktivovanou databázi na novém serveru… tím minimalizujete výpadek a zároveň už máte část aplikace připravenou.
  3. Přesuňte Váš web na vytvořený FTP účet s Vaší doménou. Nejlépe přes desktop klienta jako např. Total Commander. Pokud máte více zkušeností a dat je více můžete nějakým skriptem obsah FTP zazipovat ještě na serveru a pomocí utility wgetu z příkazové řádky vašeho nového serveru data stáhněte. Jestli máte i k hostingu k dispozici SSH můžete tak dokonce použít ještě lepšího pomocníka a to rsync.
  4. Přichází na řadu přesměrování Vašich domén na nový server. Zjistíte si adresu Vašeho VPS a upravíte DNS záznamy tam, kde máte zakoupeny domény.
  5. Nezapomeňte vše řádně otestovat, ověřit práva na souborech atd.

 

Přesměrování na nový server proběhne v závislosti na stávající hodnotě TTL. Pokud je nastavena na 1800, změna se projeví do pěti minut.

Zapojte se do diskuze