Add Me!Close Menu Navigation

Virtuální-server.info přináší novinky ze světa virtualizace. Oblastí našeho zájmu jsou technologie XEN, XenServer, VMware, MS Hyper-V, Linux-VServer, Virtuozzo a OpenVZ.

Add Me!Kategorie

Najděte si nejlepší DNS server

public dns

Jak je to s veřejnými DNS servery?

Platíte si za rychlý internet, ale máte pocit, že odezvy jsou stále pomalé?
Nyní si můžete vyzkoušet, za jakou dobu dostanete odpověď ze serveru. Jak rychlý je koncový server neovlivníte, ale co můžete ovlivnit je Váš preferovaný DNS server.

Kromě regionálních DNS serverů, které jsou geograficky blízko, ale zase nemusejí být na takové rychlostní a bezpečnostní úrovni, existují i tzv. globální. Mezi nejznámější se řadí OpenDNS, Google Public DNS, UltraDNS a další.

V možnostech připojení vašeho internetu jste se určitě setkali s nastavením dvou DNS serverů.
Doporučené nastavení je Primární DNS: lokální nejrychlejší, Sekundární DNS: globální nejrychlejší

Jak zjistit nejrychleší dostupný DNS server?

Slyšeli jste už o projektu namebench?
Jedná se o malý program, který není ani nutno instalovat.
Prozkoumá vaši internetovou síť a najde nebližší a nejrychleší DNS servery, které jsou pro Vás k dispozici.

Výsledky testu přehledně zobrazí v grafech a v tabulkách s časy odezev. Špatně zvoleným DNS serverem, můžete ztratit i několik sekund. V průměru je rozdíl mezi nejrychlejším a nejpomalejším cca 500 ms. I to je hodně, když si vezmete, kolik dotazů na server odešlete během dne u počítače.

Je ovšem otázka, jak se bude pohybovat vaše rychlost stahování větších souborů, jako aktualizace Windows, nebo video z iTunes, jelikož datacentra (ala akamai) takovýchto gigantů přizpůsobují zdrojový server vašemu umístění a když například budete mít DNS server od Googlu (8.8.8.8), systém vyhodnotí situaci  tak, že budete stahovat update Windows odněkud ze Severní Ameriky. Osobně se mi z při testovacím stahování Office 2010 stahovalo s DNS od Googlu pomaleji o cca 30%.

Uživatelům bych doporučil v programu namebench zvolit hledání lokálních DNS serverů a z nich vybrat nejrychlejšího kandidáta.

Např.
 Primární:    195.113.144.194 - Cesnet CZ
 Sekundární:  208.67.222.222  - OpenDNS

Tento příspěvek byl vytvořen speciálně pro uživatele internetu od O2 :)

Zapojte se do diskuze